Özgün Plastik

Ana Sayfa | Kurumsal Kimlik | Ürünlerimiz | Referanslarımız | İstek- Bilgi Formu | İletişim
 
     Ürünlerimiz
 Polietilen (Polethylene) PE
      AYPE / LDPE
      LAYPE / LLDPE
      YYPE / HDPE
Polipropilen (Polypopylene) PP
PVC
Polistren (Polystyrene) PS
 
 


 

 
 
  

Polietilen (Polethylene) PE

   LDPE leri teşhis etme Kodu 4 dür. Yoğunluğu 0.91-0.93 gr/ml.dir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 80°C dir. Düşük yoğunluklu polietilendir. Erime sıcaklığı 120°C dir. Esnek ve buruşmaz özelliğe sahip bir plastiktir. LDPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan dolayı film hammaddesi olarak en çok kullanılır. Ayrıca çuval, büzgü ve germe şalı, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, bakkal torbaları, margarin tüpleri, hardal ve kahve kabının esnek kapakları yapımında kullanılır

Zincirdeki dallanmalar kristalliğin derecesini tayin eder. YYPE’de dallanma çok azdır ve molekül yapı lineerdir. Kristallik derecesi arttıkça sertlik, mekanik ve kimyasal özellikler artar ve sıvı ile gazlara olan direnci artar. AYPE’nin kristalliğini ayarlamak için, vinil asetat akrilik esterleri ilave edilir. Molekül ağırlık polimer zincirlerinin bütününün averajıdır. Averaj molekül ağırlığının belirtisi, erime indeksidir. Erime indeksi molekül ağırlığıyla ters orantılıdır. Yüksek molekül ağırlıklı polietilenlerin sertliği fazladır. Katkılar ve dolgu maddeleri, polietilene eriyik harmanlamasında ilave edilir. İlave edilen katkı malzemeleri; Antioksidanlar, ultraviole stabilizanları, kaydırıcı ve antibloklar, nitrojen. Polietilen belli başlı iki metodla üretilir. Yüksek basınç prosesi ile alçak yoğunluk polietileni ve kopolimerleri üretilir. Bu kopolimerler; vinil asetat, akrilit esterler, karboksil asitlerdir. Düşük basınç prosesinde ise yüksek yoğunluk polietileni elde edilir. Polietilen, film ekstrüzyon kalıplama, üfleme ile kalıplamada sıcak eriyik kaplamaları ve yapıştırıcılar, toz kaplamalar, tel ve kablo imali işleme türleri ile işlenir.

 Alçak Yoğunluklu Polietilenler (AYPE) 

Alçak yoğunluk polietileni özellikle tarım alanında kullanılır. Türkiye’de 1970 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Alçak yoğunluklu polietilenden mamul ürünler dayanıklılık, ucuzluk, kimyasal maddelere ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmak, yüksek yalıtkanlık, kolay işlenebilirlik gibi önemli özelliklerinden dolayı cam, kağıt, karton, deri, kösele, teneke, yün, pamuk, keten, kendir gibi geleneksel malzemelerden imal edilmiş eşyaların yerini almıştır. Tablo3’te Dünya Alçak ve Lineer Alçak Yoğunluklu Polietilen üretimi verilmiştir.

 Turfanda sebzeciliğin önem kazanması, tarımda sulama ve gübrelemenin gelişimine paralel olarak hububat üretiminin artması ile alçak yoğunluklu polietilen filmler seralarda ve hububat muhafazasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Diğer taraftan dayanıklılığı şeffaflık ve zehirleyici olmama özelliklerinden dolayı ince alçak yoğunluklu polietilen filmler gıda ve tekstil malzemeleri ve bilhassa ihraç ürünlerinin ambalajında kullanılmaktadır. Haberleşme, enerji dağıtımı ve sanayide kablo olarak geniş bir tüketim alanı bulmuştur.

AYPE / LDPE : Alçak Yoğunluklu Polietilen

1- Film Tipi

a- Sera Örtüsü b- Shrink Film c- Torba d- Poşet

2- Enjeksiyon Tipi

a- Ev Eşyaları b- Oyuncaklar c- Mutfak Eşyaları

Özgün Plastik: Yenişehir Mah. Sümbül Sok. Osmanlı Bulvarı No:8/2 Daire:403 Kurtköy - Pendik / İST. Tel:0216 702 10 61

desing: sayfaweb