Özgün Plastik

Ana Sayfa | Kurumsal Kimlik | Ürünlerimiz | Referanslarımız | İstek- Bilgi Formu | İletişim
 
     Ürünlerimiz
 Polietilen (Polethylene) PE
      AYPE / LDPE
      LAYPE / LLDPE
      YYPE / HDPE
Polipropilen (Polypopylene) PP
PVC
Polistren (Polystyrene) PS
 
 


 

 
 
  
PVC
PVC Nedir?

    PVC, yaygın deyimi ile ‘ vinil ‘ (Poli Vinil Klorür) kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol ( veya doğalgaz ) ile Tuzdan oluşan bir Polimer türüdür. PVC Bu polimer, çeşitli katkı Madde leri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek Plastik haline getirilir ve yaygın olarak hemen hemen her alanda kullanılır.

 
 

   Polivinil klorür, ( genelde kısaltılmış olarak PVC diye kullanılır ) oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastiktir. Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir.

   Dünyada PVC’nin % 50’den fazlası yapı sektöründe kullanılır. Bina malzemesi olarak, PVC ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda, PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. İdeal yapı malzemesi olmasına rağmen, çevre ve insan sağlığı için PVC hakkında kaygılar vardır.

PVC’nin kullanım alanları arasında, kapı ve pencere profilleri, vinil cephe kaplaması, boru ve tesisat malzemeleri , Elektrik kabloları, döşeme, hobi malzemeleri sayılabilir.

  Esnek ve ucuz olması nedeni ile malzeme Su ve atık su endüstrisinde boru hatları için çok yaygın olarak kullanılır. Son 50 yıldır Sağlık sektöründe de kullanıma girmiştir. Parenteral kullanılan sıvıların, kan ve kan ürünlerinin torbalarında ve transfüzyon setlerinde, kateter, kanül ve drenlerde, stoma ürünlerinde ve daha bir çok yerde PVC’ye rastlamaktayız.

  Polivinil klorid, Monomer haldeki vinil kloridin polimerizasyonu ile üretilir. PVC sert bir plastik olup, daha yumuşak ve daha esnek hale getirmek için plastikleştiriciler ilave edilir.

 

Pvc (polyvinyl chloride) piyasada vinil olarakta anılır. Termoplastik bir polimerdir.Dünyada imal edilen pvc’nin yarısından fazlası inşaat sektöründe kullanılır.

Plastikleştiricilerin oranıyla oynayarak daha sert veya yumuşak imal edilebilirler. Yalı baskı, vinil pencereler, kapılar, boru gibi inşaat unsurlarından ayrı olarak kredi kartlarının, elektrik kablolarının yalıtımının da ana unsurudur.

Sanılanın aksine pvc diğer birçok polimerden daha az petrole ihtiyaç duyar imal safhasında;ağırlığının büyük kısmını klorin oluşturur.

Piyasada adı daha az bilinen uPvc (unplasticisized polyvinyl chloride) veya rijit Pvc ise inşaat sektörünün daha yoğun kullandığı vinil üründür.

 

Özgün Plastik: Yenişehir Mah. Sümbül Sok. Osmanlı Bulvarı No:8/2 Daire:403 Kurtköy - Pendik / İST. Tel:0216 702 10 61

desing: sayfaweb